Polska Szkoła im. M. Skłodowskiej-Curie

Tarpon Springs, Florida

  
  

UWAGA! Organizujemy filę naszej szkoły w St. Petersburg. Kliknij obok, a dowiesz się więcej.

ATTN! We are going to setup our school branch in St. Petersburg. For more information click the botton on the right.

Więcej
More Info

Pozegnanie Wandy OrzelZ wielkim żalem i smutkiem, dnia 22 marca, 2014 pożegnaliśmy naszą wspaniałą i niezastąpioną założycielkę, oraz pierwszą dyrektorkę Polskiej Sobotniej Szkoły im. M. Skłodowskiej-Curie w Tarpon Springs, panią Wandę Orzeł-Kubiak.Poniżej, wspomnienie o pani Wandzie, oraz wiersz jej dedykowany:

"Gromadzimy się na pogrzebowej Mszy Św. odprawianej w intencji Ś. P. Wandy Orzeł-Kubiak, którą Bóg powołał już do wieczności. Przed naszymi oczami stają jeszcze obrazy z jej życia, które dobrze pamiętamy. I jeszcze długo tak będzie, bo nie sposób pozbyć się wszystkich tych wspomnień z lat, które były spędzone razem.

Kiedy zastanawiałam się, co powiedzieć w imieniu szkoły, pomyślałam o tym, jak Wanda by chciała, aby o niej mówiono. Pewnie by w ogóle nie chciała, bo taka była, zawsze gdzieś z boku, czasami nawet z tyłu, byle nie na świeczniku, byle nie przesłonić sobą innych. Ale to właśnie dzięki niej, nasza polska szkoła powstała przed ponad 20-tu laty i do tej pory prężnie działa i rozwija się.

Była wyjątkową osobą pełna ciepła, życzliwości, życiowej mądrości i ogromnej dobrej woli by pomagać innym. Była dla nas nie tylko dyrektorem w czasie pracy w polskiej szkole, ale tez mentorem i przyjacielem. Zawsze na pierwszym miejscu stawiała dobro dzieci. Troszczyła się o nie jak o własne - jak prawdziwa matka. Prowadziła szkołę z wielkim zaangażowaniem i wkładała w tę pracę dużo serca. Wanda żyła szkołą i jej sprawami, cieszyła się sukcesami i głęboko przeżywała problemy, których jak każdemu z nas życie nie szczędzi. Żyła dla innych, zawsze wyciągała pomocną dłoń, zawsze można było liczyć na jej wsparcie i bezinteresowną pomoc.

Pomimo cierpienia, jakiego ostatnio doświadczała z powodu choroby, w naszym sercu pozostanie na zawsze pogodną, pełną życzliwości osobą. A w pamięci wielu z nas zostanie, jako człowiek, dla którego dobro polskiej młodzieży i pielęgnowanie polskości na ziemi amerykańskiej było ważnym życiowym celem. Wierzę głęboko, że Wanda dalej będzie się nami opiekować i nadal będzie naszym aniołem stróżem."

- Anna Trzeciak


Ś.P. Wandzie Orzeł-Kubiak

21 lat... Nasza szkoła, Twoje dziecko,
Uzyskało właśnie pełnoletność.
Odczekałaś, aż dojrzało i urosło,
By na zawsze się usunąć, wczesną wiosną.

Tyle pracy, tyle troski, tyle serca i miłości,
Rok po roku prowadziłaś nas przez lata pomyślności.
Setki dzieci wychowanych w polskiej myśli, polskiej mowie,
Ileż rodzin odnalazło trwałą przyjaźń dzięki Tobie...

Już dobrze, już sobie radzimy,
Odpocznij w pokoju wiecznym
I z wysokiego nieba uśmiechnij się czasem
Do naszych modlitw, wspomnień i westchnień.

- Violetta Marchante

Podziel się...

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn